За всички, които не са успяли да посетят нашия семинар за европейския радио телескоп LOFAR през декември, вече можете да гледате видео на презентациите (на английски), както и дискусия с лекторите за това как се финансират и създават подобни научни инфраструктури!
В първата презентация на д-р Рене Вермюлен, директор на Международния LOFAR телескоп в нидерландския радиоастрономически институт ASTRON, научихме за научните способности на LOFAR:
Д-р Карла Балдовин от ASTRON разказа за организацията на телескопа, различните партньори и международни консорциуми:
Проф. Питър Галахър от Dublin Institute of Advanced Studies (DIAS) пресъздаде увлекателното приключение по създаването на ирландската LOFAR станция и консорциум:
А д-р Оуен Карли от DIAS разказа за науката, която се прави с I-LOFAR станцията:
Марцис Донербликс от Ventspils International Radio Astronomy Center (VIRAC) разказа за създаването на най-новата LOFAR станция, в Латвия:
Д-р Пиетро Дзука от ASTRON представи научните открития на LOFAR в областта на хелиофизиката и космическото време:
Доц. д-р Камен Козарев от Института по астрономия на БАН направи обобщение на работата по създаване на българска LOFAR станция и консорциум:
Последната част от семинара беше посветена на дискусия за практичните стъпки и опит в създаване и управление на LOFAR телескопа и неговите международни станции:
Всички видео клипове могат да бъдат намерени и на канала на Института по астрономия на БАН в YouTube: https://www.youtube.com/channel/UClZruvzhN8UFmJm58Lo5G2A